Güncel Blog

MPC Nedir? Ne İşe Yarar?

0 14

Şifreleme için kullanılan farklı teknikler ve yöntemler vardır. Herhangi bir verinin ya da işlemin gizliliğinin sağlamak ve istenmeyen kişilerin bunlara erişim sağlamalarını engellemek için kullanılan şifreleme, kriptografik yöntemlerle yapılır. Bunlar arasında MPC de yer alır. Peki, MPC nedir? Ne işe yarar?

MPC Nedir?

MPC ile ilgili farklı tanımlamalar var. Bunlar genel olarak değerlendirildiğinde, MPC ifadesinin çok hesaplama olarak açıklandığı görülecektir. Toplama ve çıkarma gibi işlemlerin aynı anda yapılması olarak da ifade ediliyor.

Ancak MPC kavramının bir başka yönü daha var. Bu da, ilgili çoklu hesaplamaların yapılırken gizliliği de tam olarak sağlamasıdır. Yani bir dizi işlemin, tamamen gizli olacak şekilde yapılması, MPC tekniği ile açıklanır.

Gizlilik ve kritografik kavramları ile yakından ilgili olan MPC tekniklerinin farklı kullanım alanları var. Farklı kişi veya grupların veri girişi yaparken diğerlerinin verilerinin görmemesi, buna karşın verilerle ilgili işlemlerin yapılması gerektiğinde ilgili teknikler tercih edilir. Böylece verilerin ifşa olmasının önüne geçiliyor.

MPC teknikleri, günümüzde kripto paralarda kullanılan blockchain teknolojisi ile yakından ilgilidir. Gizlilik ve hız odaklı olan Partisia Blockchain teknolojisiyle burada genel hatları ile bahsedilen tekniklerin birleştirilmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Hatta bu birleşme sonucunda kullanılacak olan token da ön satışa sunuldu. İlgili teknolojilerin birleştirilmesi ile ortaya çıkacak olan sonuç şimdiden merak ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama