Güncel Blog

Ergenlik Nedir Nasıl İlişki Kurulmalıdır

0 23

Ergenlik çocukluk ile yetişkinlik arasındaki bir geçiş evresidir. Her insan ergenliği farklı şekillerde geçirebilir. İnsanlarda, ergenlik döneminde fiziksel ve psikolojik olarak oldukça farklı değişimler meydana gelir. Bazı insanlar ergenlik dönemlerini sakince atlatırken bazı insanlar ergenlik dönemlerinde ani ruh hali değişimleri, depresyon ve şiddetli sinirlilik hali ile geçirebilmektedir. 

Ergenlik nedir nasıl ilişki kurulmalıdır ergenlik, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocukluktan yetişkinliğe geçiş arasındaki bir dönemdir. İnsanların bu dönemi nasıl geçirdiği çok önemlidir. İnsanların ergenlik dönemini nasıl geçirdiği, nasıl bir kişiliğe sahip olacağının temellerini ortaya çıkarır. Bu dönemde her insan kendisine ve hayatına dair bir yol belirler ve hayatına o çizgide devam eder. Bu nedenle insanların ergenlik döneminde destek almaları ve işinde uzman bir psikiyatr yardımı ile izleyecekleri yolları seçmeleri ve bu dönemi en zararsız şekilde geride bırakmaları için yardımcı olacaktır.

Ergenlik Döneminde Meydana Gelen Fiziksel Değişimler

Ergenlik döneminde insanlarda oldukça fazla fiziksel değişimler meydana gelir. Bu değişimler kızlarda ve erkeklerde farklı seyir eder. Meydana gelen bu fiziksel değişimler bireyleri yetişkin olmak için hazırlayan bir dönemdir. Erkeklerde seste kalınlaşma, tüylerde artma, daha kaslı bir vücut yapısı, sakal ve bıyık oluşumu görülür. Ergenlik döneminde kızlarda ise belirgin vücut hatları, regli döngüsünün başlangıcı ve vücutta tüylenme meydana gelmektedir.

Ergenlik Döneminde Meydana Gelen Ruhsal Değişimler

Ergenlik döneminde fiziksel değişikliklerin meydana geldiği gibi birçok ruhsal değişimlerde gözlenmektedir. Ergenlik döneminde depresyon, aşırı sinirlenme hali, kendini yetersiz ve önemsiz hissetme, özgüven eksikliği, anlaşılmadığını hissetmek gibi hisler ve düşünceler oluşabilir. Ebeveynler bu süreçte çocuklarının yanında olmalı onları anlamaya ve destek olmaya çalışmalıdır. Gerekli durumlarda bir psikolog desteği de alınmalıdır.

Ergenlik Dönemindeki Kişilerle Nasıl İletişim Kurulmalıdır

Ergenlik döneminde olan kişilerde agresif, sinirli ve içe kapanık bir hal meydana gelebilir. Aile ve arkadaşları bu kişilerle iletişim sağlarken tüm bu ruh hallerini ve değişimlerini göz önünde bulundurarak konuşması gerekir. Eğer birey çok ağır bir ergenlik dönemi geçiriyorsa madalyon klinik ile iletişime geçilip kişinin bir psikiyatri desteği alması sağlanabilir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.