Güncel Blog

Defi Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 20

Blockchain ve eşler arası ağ teknolojisi ile hayatımıza giren merkeziyetsizlik kavramı, her geçen gün biraz daha yayılıyor. Farklı alanları etkileyen bu teknolojiler, yeni ekosistemlerin oluşmasına imkan veriyor. Defi de bunlardan birisi olup, finansal alanları fazlasıyla etkiliyor. Yazımızın devamında Defi nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Defi Nedir?

Defi, merkezsiz finansal sistemi ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Adından da anlaşılacağı gibi sistem tamamen merkeziyetsizdir ve devletlerin etki alanlarının dışındadır. Bu sayede dışarıdan bu finansal sistemlere müdahale edilmesi, teorik olarak imkansızdır.

Defi uygulamaları sadece para gönderme işleminin yapılmasını sağlamaz. Bunun haricindeki finansal işlemlerin de yine sistem üzerinden sorunsuz ve güvenli bir şekilde yapılmasına imkan verir. Her geçen gün biraz daha yaygın hale gelen bu uygulamaların yakın gelecekteki işlem hacminin daha yüksek seviyelere geleceği tahmin ediliyor.

Defi Nasıl Kullanılır?

Defi kullanmak için Defi uygulamasının sistemine bağlanmak ve bir cüzdan sahibi olmak yeterlidir. MetaMask cüzdanı veya benzeri bir özelliğe sahip bir ürün ile uygulama üzerinden işlem yapılabilir. Burada sisteme kayıt olunması ve bazı bilgilerin verilmesi gibi herhangi bir şart bulunmaz.

Defi uygulamalarının en önemli avantajlarından birisi işlem ücretlerinin düşük olmasıdır. Ancak bu karşın işlemler için ödeme yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer kullanılan Defi uygulaması Ethereum ağı üzerinde ise kullanıcıların ödeme yapabilmesi için cüzdanlarında ETH olması gerekiyor. Aksi durumda işlem yapılması mümkün olmaz.

Kullanımının kolay olması ve farklı avantajlar sunması nedeniyle Defi uygulamalarına olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. 2018 yılında Defi uygulamalarında yaklaşık 50.000 ETH olmasına karşın bu rakam günümüzde 3.000.000 ETH seviyesini aşmıştır. Yakın gelecekte ilgili uygulamaların daha da yoğun şekilde kullanılacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama