Güncel Blog

Bebekler için Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

0 66

Çoğu annenin en çok merak ettiği sorulardan birisi olan soru, ek gıdalara ne zaman başlanmalıdır? sorusu oluyor. Uzmanlar, bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmeleri gerektiği konusunda hemfikir.

Ek gıdalara başlamak için, en az bebeğin altı aylık olması beklenmelidir. Peki ama nasıl başlamalı? Hangi gıdalar verilmeli? Nasıl yedirmeli? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında.

Bebeğe Ek Gıda Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeğiniz altı aylık olduğunda, demir ihtiyacı ve enerji ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Anne sütü bebeğin ilk altı ayında bütün ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Ancak sonraki dönemde ek gıdalara geçilmesi, enerjinin karşılanması için oldukça önemlidir. Bu dönemde anne sütünü kesmek yerine, anne sütüne ek olarak bazı ek gıdalar vermeye başlamalısınız.

Ek gıdaları ilk kez denediğiniz dönemlerde, bebeğinizin mutlaka açken bu tür gıdaları denemenizi tavsiye ediyoruz. Onun dışında her yeni gıdanın tek başına denenmesi gerektiğini de unutmayın. Aynı anda birden fazla ek gıdayı aynı anda denemeyin.

Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı, ilk olarak az bir miktarda verip, bebeğin verdiği tepkiyi kontrol etmeniz daha doğru olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Hesaplama